Vels i BiH remizirali u Cardiffu: Golman Velsa nesavladiv za Zmajeve

vels vs bih

BiH je osvojila bod u Cardiffu, nakon što je odigrala 0:0 u susretu protiv Velsa, koji je na golu imao sjajno raspoloženog golmana Hennesseya, koji je odbranio niz dobrih pokušaja naših nogometaša.

Bod iz Cardiffa ujedno je i prvi za Zmajeve u kvalifikacijama za Euro, koje nastavljamo utakmicom protiv Belgije, 10. oktobra na Bilinom polju, gdje će zaigrati i Edin Džeko, koji je protiv Velsa dobio drugi žuti karton (pšauzira se nakon tri kartona).

Pjanićevi slobodnjaci

Prvi dio susreta nije donio neku briljantnu igru ni Velsa, ali ni BiH. Domaći su u početku bili znatno opasniji, a kao što smo i očekivali Pjanić i Sušić, koji su bili najavljeni uz desnu i lijevu aut liniju, ulazili su u sredinu, ostavljajući dosta prostora bokovima, kako našim, tako i njihovim.
Upravo smo, barem na početku, preko lijeve strane imali i najviše problema, pa je tako u sedmoj minuti Šunjić sjajno intervenisao ispred Balea, nakon što je Gunter ubacio pred naš gol.

Uzvratio je na drugoj strani Pjanić, koji je sa tridesetak metara odlučio probati svoj udarac, nadajući se da će mokar teren prevariti Hennesseya. Udarac i nije bio loš, čak je i zakačio Chestera, ali bio je nedovoljan da se iznenadi golman Velsa.

I devet minuta poslije BiH je bila u poluprilici. Medunjanin je dubinskom loptom pokušao pronaći Džeku, koji ne stiže loptu, da bi Gunter nakon duge akcije velškog tima, prebacio loptu preko gola našeg Begovića, koji nije imao nijednu intervenciju, iako je bilo nekoliko opasnih situacija.

Jedna od tih je i pokušaj Balea, koji pobjegao našoj odbrani, ali nije uspio na pravi način primiti loptu, a pokušaj pored gola imao je i Pjanić, koji je na momente bio odličan, a onda gotovo nevidljiv. Sve propuste veznog reda nekako je uspijevao zatvoriti Bešić, koji je imao nekoliko dobrih startova na Balea, ali i opasnih pokušaja prema naprijed, koji nažalost nisu nalazile put do naših napadača.

Karton za kapitena

Ibišević i Džeko imali su tek prilike u finišu – Vedo, nakon ubačaja Pjanića iz kornera, kada je šutirao mlako i pravo u ruke golmana Velsa, a Džeko u 45. minuti, kada je još jedan dobar ubačaj Medunjanina bio nekoliko centimetara previsok za našeg kapitena.

U nastavak smo ušli malo agresivnije, pa smo tako u 50. minuti imali i najbolju priliku do tada. Tino Sušić je ubacio sa lijeve strane, a Medunjanin je uspio šutirati, ali Hennessey odlično brani. Bale je krenuo u kontru, ali ga je Bešić još jednom stigao i omogućio nam novu priliku. Pokušao je Džeko sa vrha šesnaestrerca, ali je to bio lak plijen za Velšanina, koji se istakao novom sjajnom intervencijom u 54 minuti. Džeko je fantastično pokušao glavom, ali je Hennessey krajnjim naporom uspio prstima loptu izbaciti u korner.

Minutu poslije pokuša je i Medunjanin, nakon dodavanja kapitena, ali je ponovo golman Velsa odbio loptu, na koju nisu uspjeli natrčati Ibišević i Sušić.

U 68. minuti BiH je imala još jednu priliku. Nakon što je Chester igrao rukom, Pjanić je umalo iz slobodnjaka pogodio mrežu Velsa, ali je lopta otišla tek nekoliko centimetara pored gola.

Chester je u 71. minuti oštro startovao na Bešića, nakon čega se stvorila gužva. Umiješao se Pjanić, koji je već imao opomenu, a dotrčali su i svi ostali, pa i naš kapiten Džeko, koji je zajedno sa još trojicom igrača Velsa dobio karton, svoj drugi, što je izazvalo pometnju među navijačima BiH, koju je nakon susreta otklonio sekretar stručnog štaba Elmir Pilav, pojasnivši da se pauzira tek nakon trećeg kartona.
Sedam minuta poslije, Vels je imao svoju najbolju priliku na utakmici. Bale je ubacio, a A. Williams, na našu sreću, slabo šutirao glavom iz odlične pozicije.

Prilike Balea u finišu

Uzvratio je na drugoj strani Pjanić, ponovo iz slobodnjaka, ali i ovaj put je Hennessey uspio nekako odbraniti, a poslije novog kornera pokušao je i Džeko, ali bez uspjeha. Umalo nas je stigla kazna u 82. minuti, kada je Bale pobjegao Bešiću, te šutirao, ali je Begović uspio ukrotiti njegov udarac.
Najbolji igrač Velsa u 93. minuti umalo je uspio postići pogodak, a njegov sjajan udarac, Begović je uspio nekako izbaciti u korner, nakon kojeg je sudija iz Rusije veoma brzo svirao kraj.

I za kraj, što se tiče Sušićeve odluke da Hadžić zagira na stoperu, ona je bila odlična, s obzirom na to da je veznjak Sturma odigrao bez greške u odbrani našeg tima.