Sjajna Mladost savladala Velež u gostima

Velež se nakon tri godine vratio u Premijer ligu Bosne i Hercegovine, a žrijeb je odlučio da svoj ponovni debi u najvišem rangu počne utakmicom na svom terenu, protiv ekipe Mladosti.

Rođeni su tokom priprema odigrali veliki broj utakmica, a generalku su odigrali protiv Željezničara na turniru u Hrasnici u kojoj su ostvarili pobjedu, ali ostali i bez Fajića i Cvijanovića, koji su zbog povreda morali napustiti teren.

Sa druge strane Mladost je u dosta izmijenjenom sastavu u odnosu na prošlu sezonu, ušla u novo prvenstvo i bili su nepoznanica svima kako i na koji način će tim reagovati na takmičarsku utakmicu. Pripreme su otvorili dobrim partijama protiv Sarajeva i Željezničara, dok je posljednji meč pred početak prvenstva Beganovićev tim upisao poraz na utakmici sa Borcem.

Mladost je odlično otvorila utakmicu, čvrsto u sredini, sa jasnim ciljem da zaštite svoj gol, dok je Velež pokušao da posjedom lopte kreira prilike i dođe do pogotka. U prvom dijelu igre Mostarci su dominirali, stvarali prilike, dok je Mladost uputila samo jedan udarac, koji je završio u mreži Bogdanovića. Igrala se 11. minuta kada je Hiroš oduzeo jednu loptu na sredini terena, napravio prodor i asistrao za Fanimo koji je sa nekih 13 metara iskosa rutinjski pogodio za vodstvo Mladosti. Nakon toga su domaći preuzeli potpunu inicijativu, i kako je vrijeme odmicalo bili sve opasniji po gol Bukvića. Nekoliko udaraca su uputili Mostarci preko Vehabovića, Behrama, Berishe, ali su odbrana gostiju i neprecizni udarci domaćeg tima, završili bez rezultatskog učinka. Posljednju priliku u prvom dijelu imao je Zvonić nakon jednog prekida, ali je i njegov udarac završio van okvira gola gostiju u ovom duelu.

Tek što je krenuo drugi dio susreta Velež stiže do poravnanja. Igrala se 50. minuta, kada je Brandao odlično prošao po lijevoj strani, ubacio u sredinu šesnaesterca, a Berisha je odlično pogodio za 1:1. Njihova radost je trajala vrlo kratko, jer je četiri minute nakon toga Fanimo aisistirao za Crničkog a on u engleskom stilu ‘pocijepao’ mrežu Veleža. Malo je nedostajalo da Isaković u 60. minuti pogodi sam svoju mrežu, ali je Bukvić sjajno reagovao i izbacio loptu u korner. Nakon  primljenog pogotka uslijedila je još veća ofanziva domaćeg tima, ali nisu uspijevali da stignu do pogotka. Bukvić je sjajno reagovao i u 68. minuti, kada je nakon udarca De Oliveire odranio gotovo nemoguće.

U jeku ofanzive Veleža, Mladost dolazi do trećeg pogotka. Nakon 14. kornera domaćih brza kontra u kojoj se sam ispred golmana našao Dragutinović, ali je golman domaćih u prvom momentu dobro reagovao. U nastavku akcije lopta ponovo dolazi do Dragutniovića, koji je sjajnim udarcem pogodio mrežu domaćih, za veliki muk na stadionu Rođeni. Odmah nakon toga Samardžić je imao sjajnu priliku, ali je ponovo Bukvić sjajnom reakcijom spasio svoj gol

Do kraja susreta Velež je pokušavao da stigne do još jednog pogotka, pa čak i do boda u ovom susretu, ali je odbrana Mladosti uspjela da se odbrani od žestokih napada domaćih fudbalera.

FK Velež: Bogdanović, Zvonić, Zeljković, Ćosić (Ovčina), Behram (Samardžić), De Oliveira, Brandao, Berisha, Ferreyra, Vehabović, Ćivić.

FK Mladost: Bukvić, Nikolić, Horić (Hrustanović), Fanimo, Atajić, Hiroš, Hasić, Mujarić (Dragutniović), Crnički (Biber), Bajić, Isaković.